مقوا ضایعات (قیمت کارتن ضایعاتی)

ضایعات کارتن یکی از پرسودترین مشاغل مرتبط با بازیافت است. ارزش کارتن ها و مقواهای ضایعاتی به اندازه ای شده است که به آن زباله طلا شده می گویند! حتی ضایعات کارتن در ایران به کشورهای دیگر نیز صادر می شود. البته صادرات این محصول باعث شده است که در برخی موارد نیاز داخل کشور تأمین نشود. در این مقاله قصد داریم به خرید و فروش ضایعات کارتن و اطلاعات مرتبط با آن بپردازیم.


ضایعات کارتن چیست؟

کارتن و مقوا یکی از کم هزینه ترین و مقاوم ترین محصولات برای بسته بندی محصولات مختلف هستند. به همین دلیل در صنایع گوناگون کاربرد دارند. اما بعد از استفاده از محصول موجود در آنها، معمولا کارتن ها بلااستفاده واقع می شوند. در گذشته کارتن ضایعاتی نیز مانند کاغذهای باطله بازیافت می شد. اما امروزه با افزایش قیمت مواد اولیه تولید کارتن و مقوا، ضایعات این محصول از کاغذ جدا شده است.

در برخی موارد کارخانه های مختلف بسته بندی های سالم محصولاتشان را از مراکز توزیع پس می گیرند تا دوباره از آن استفاده کنند. به عنوان مثال برخی از برندهای لوازم خانگی کره ای، به شرطی محصولات خود را می فروشند که واردکنندگان کارتن های آنها را باز پس دهند. این موضوع نشان می دهد که مقوای ضایعاتی، در همه جای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.


چه محصولاتی از ضایعات مقوا تولید می شود؟

ضایعات کارتن دوباره برای تولید بسته بندی های جدید به کار می رود. همانطور که در قسمت قبل بیان کردیم، مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت کارتن کمیاب و گران شده است. از طرف دیگر تولید کارتن با مواد اولیه نو، آسیب بسیاری به محیط زیست وارد می کند. ایران برای تأمین نیاز تمام کارخانه های کشور درخت ندارد! بنابراین کارتن ضایعاتی بعد از بازیافت به بسته بندی جدید برای محصول تبدیل می شود. در بسیاری از موارد کارتن ها هنگام جابجایی بار آسیب می بینند. با بازیافت آنها می توان دوباره از آنها استفاده کرد.

تجارت کارتن به اندازه ای گسترده شده است که حتی از بازیافت کاغذهای باطله نیز بخش های مختلف کارتن تولید می شود. نکته ای که باید به آن توجه کرد، این است که مقوا و کاغذ را بیش از هفت بار نمی توان بازیافت کرد. بعد از این دفعات، از ضایعات کارتن به عنوان سوخت کارخانه های کاغذسازی استفاده می شود.

چنانچه می خواهید اطلاعات بیشتری در این باره داشته باشید می توانید به مطلب "بازیافت مقوا و کارتن ضایعات با چه هدفی انجام می شود؟" را مطالعه کنید.


سایر محصولات تولید شده با استفاده از کارتن ضایعاتی

علاوه بر بسته بندی های جدید، ممکن است محصولات زیر نیز با استفاده از مقوای ضایعاتی تولید شوند.

 • کاشی های سقفی.
 • دیوار پوش.
 • صنایع و هنرهای دستی.
 • کاغذهای فلوتینگ، وایت تاپ و تست لاینر.

چنانچه می خواهید در مورد بازیافت ضایعات کارتن و مقوا اطلاعات کافی کسب کنید، مطلب " بازیافت مقوا " را مطالعه کنید.


انواع مقوای ضایعاتی

ضایعات مقوا و کارتن انواع مختلفی دارد. انواع مختلف مقوای ضایعاتی توسط مشاغل مختلفی ایجاد می شوند. در ادامه انواع آنها را نام برده ایم.

 • مقوای پشت خاکستری.
 • مقواهای ایندربورد.
 • مقوای پشت سفید.
 • کارتن ها.
 • مقوای کرجی.

برخی از انواع ضایعات کارتن یا مقوا که در ادامه بیان می کنیم، قابلیت بازیافت ندارند.

 • کارتن های خیلی کثیف مانند کارتن های میوه های آبدار.
 • مقواهای فویل پیچ شده.
 • مقواهای ریز و خرد شده.
 • مقواهای آغشته به مواد دیگر مانند کارتن های فست فودها.
 • مقواهای آغشته به مواد نفتی مانند کاغذهای رنگی براق.

آگاهی از این موارد باعث می شود افراد بتوانند مقواهای قابل بازیافت را از موارد غیر قابل بازیافت تفکیک کنند. فروش کارتن های ضایعاتی قابل بازیافت می تواند بخشی از هزینه ای که برای بسته بندی محصول صرف شده است را جبران کند.


قیمت ضایعات کارتن

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که قیمت ضایعات کارتن اشاره کردیم. قیمت این محصول به موارد زیر بستگی دارد.

 • مواد اولیه.
 • محل خرید ضایعات مقوا.
 • زمان خرید و فروش کارتن ضایعاتی.
 • دارای چاپ بودن یا نبودن کارتن ها.
 • میزان تمیزی مقواها.
 • تعداد دفعات بازیافت شدن کارتن ها.

هر چه کیفیت کارتن ضایعاتی بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می شود. اما واردات و صادرات این محصول باعث شده است که قیمت آن به دلار وابسته باشد. به همین دلیل در زمان  های مختلف متغیر است. بنابراین برای اطمینان از خرید ضایعات کارتن با بهترین قیمت لازم است مجموعه معتبری را انتخاب کنید که از قیمت آن اطمینان داشته باشید.


چه مشاغلی بیشترین کارتن ضایعاتی را تولید می کنند؟

بدون شک مجموعه هایی که فرآیند توزیع جزئی محصولات را بر عهده دارند، بیشترین میزان ضایعات کارتن را تولید می کنند. به عنوان مثال فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی معمولا محصولات را مستقیما از کارخانه یا مراکز پخش عمده خریداری می کنند. سپس آنها را از بسته بندی بیرون می آورند و در قفسه های می چینند. بنابراین کارتن های محصولات به عنوان ضایعات شناخته می شود.

البته فعالیت های سایر مشاغل نیز می تواند منجر به تولید سایر انواع مقوای ضایعاتی شود. به عنوان مثال در انتشارات ها می توان مقواهای ضایعاتی بسیاری پیدا کرد. این مقواها به دلایل مختلفی چون آسیب دیدن یا چاپ اشتباه بلااستفاده می مانند.  به طور کلی کارتن ضایعاتی در هر شغلی کاربرد دارد. حتی ممکن است در بخش بازیافت مجتمع های مسکونی بزرگ نیز بتوان مقوای ضایعاتی بسیاری تولید کرد. بهتر است ضایعات مقوا و کارتن پیش از ورود به مرحله بازیافت، تفکیک شوند.


مزیت های استفاده از ضایعات کارتن چیست؟

در طول مقاله به صورت پراکنده به مزیت های استفاده از ضایعات کاغذ اشاره کردیم. اما در این بخش به مهم ترین استفاده از کارتن های ساخته شده با مقوای ضایعاتی اشاره می کنیم.

 • صرفه جویی در هزینه بسته بندی.
 • صرفه جویی در مصرف آب (فرآیند تخمیر مواد اولیه مقوا و کاغذ جدید به آب بسیاری نیاز دارد).
 • حفظ منابع زیست محیطی.
 • ایجاد مشاغل جدید برای افراد مختلف.

البته مزیت های تبدیل ضایعات کارتن به بسته بندی جدید، در موارد بالا محدود نمی شود. فواید این کار به اندازه ای است که خرید و فروش مقواهای ضایعاتی به یک صنعت جدید در ایران و سایر کشورها تبدیل شده است.


جمع بندی

در این مقاله اطلاعات مورد نیاز شما در مورد ضایعات کارتن را ارائه دادیم. بسیاری از مشاغل علیرغم تولید حجم زیادی مقوا و کارتن ضایعاتی، به دلیل عدم آگاهی، آنها را دور می ریزند. آنها می توانند با فروش کارتن  ضایعاتی بخشی از هزینه های خود را جبران کنند و از مزیت هایی که در مورد آنها صحبت کردیم، بهره مند شوند.

البته خرید و فروش کارتن ضایعاتی به صورت مستقیم توسط مدیران یک مجموعه ممکن است زمان زیادی نیاز داشته باشد. به همین دلیل ترجیح می دهند آنها را دور بریزند و زمانی برای فروش آنها صرف نکنند. اما اگر مجموعه ای وجود داشته باشد که تمام اقدامات مربوط به خرید، حمل و بازیافت کارتن های ضایعاتی را انجام دهد، می توان این کار را به طور کامل به آنها واگذار کرد. از طرف دیگر مواد بازیافتی به کارتن ها محدود نمی شوند. شما می توانید مواد دیگری چون کاغذهای باطله و برخی از مواد پلاستیکی را نیز به فروش برسانید.


قصد فروش ضایعات کاغذ را دارید؟ با ما تماس بگیرید 09128900563